Kráter na Sibíri plný diamantov

Kráter na Sibíri plný diamantov

Kráter Popigaj zaujímal geológov už dlhšiu dobu, ale celá oblasť bola nedostupná z dôvodu ťažby diamantov v gulagoch počas vlády Stalina. Významná expedícia sa uskutočnila až v roku 1997 (IPEX 1997) a výrazne doplnila poznatky o tomto mieste. Teleso, ktoré kráter vytvorilo, bol chondritový asteroid s priemerom okolo 8 km

Diamanty patria medzi jeden z najt

vrdších materiálov vôbec, často sa s technickými diamantmi môžeš stretnúť napríklad v pílach. Neveľmi známym faktom je však to, že Rusko na svojom území disponuje miestom, kde sa podľa zverejnených informácií nachádzajú biliardy takýchto diamantov použiteľných v priemyselnej výrobe, ktoré by podľa nich mali mať až dokonca dvakrát väčšie tvrdosť oproti dnešným používaným diamantom. Aj keď by sme mohli predpokladať, že takýto nález by mal zrevolucionizovať situáciu na trhu s drahými kameňmi, sovietski odborníci sa vtedy rozhodli, že kráter bližšie nepreskúmajú a zamerajú sa na výrobu syntetických diamantov.

Tlak z dopadu v okamihu premenil uhlíkaté látky v pôde a horninovom prostredí na diamanty; v okruhu 13,6 km od dopadu. Diamanty majú priemer zvyčajne od 0,5 do 2 mm; niektoré mimoriadne kusy aj 10 mm. Diamanty zdedili plochý tvar pôvodného grafitu a navyše sa zachovalo pôvodné delikátne kryštalické ryhovanie.

Diamantové bane

V septembri 2012 sa Rusko oficiálne vyjadrilo, že pod kráterom sa nachádzajú zásoby v rozsahu „triliónov karátov“ (stovky tisíc ton diamantov). Podľa ich stanoviska sa tu nachádza dosť diamantov pre svetový dopyt na 3 000 rokov. To sa pravdepodobne týka požiadavky na priemyselné diamanty, ktorých by tak bol dostatok a za menšiu cenu.

Diamanty majú hodnotu cca biliardu dolárov. Viaceré diamanty nie sú diamanty v pravom slova zmysle (uhlík kryštalizujúci v kubickej sústave), ale lonsdaleit (alotropický uhlík s hexagonálnou kryštalickou mriežkou). Táto modifikácia uhlíka je až o 58 % tvrdšia ako diamant. Tieto diamanty taktiež obsahujú nezvyčajné abrazívne vlastnosti a veľkosť, pre ktoré  našli uplatnenie v priemysle a vo vede.

Tento druh diamantov, je známy aj ako „impaktné diamanty“, pretože sa predpokladá, že vznikli rýchlym dopadom meteoritu na ložisko grafitu.

 

 

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *