Jazyk, ktorým rozprávajú už len dve starenky na svete

Jazyk, ktorým rozprávajú už len dve starenky na svete

 

Každý jazyk je špecifický a slúži na komunikáciu na určitom území. Nie každý jazyk sa dostane mimo územia, kde vznikol, čo je aj prípad jazyka Ter Sami.

 

Tradične sa ním hovorí na polostrove Kola, konkrétne v ruskej časti, avšak nemôže sa pochváliť veľkou skupinou ľudí, ktorí by ho aj ovládali.

Ešte pred stovkami rokov, v 19. storočí, existovalo približne šesť menších dediniek, kde sa Ter Sami používal ako hlavný jazyk, ale postupom rokov sa stovky miestnych obyvateľov rozhodli prispôsobiť podmienkam a naučili sa plynulo komunikovať v ruštine, zanechajúc za sebou svoje jazykové dedičstvo.

Populácia sa odvtedy scvrkla na asi 100 ľudí, ale dve milé starenky sa rozhodli, že svoj jazyk ešte nenechajú vymrieť a stále ním hovorili, aj keď ho ovládali iba ony dve.

Jazyk Ter Sami utrpel najväčšie straty najmä počas kolektivizácie v 30. rokoch, keď Sovietsky zväz vyhlásil dediny hovoriace týmto jazykom za miesta bez potenciálu a množstvo obyvateľov bolo nútených presťahovať sa na iné miesta.
Posledné informácie o dvoch starenkách udržiavajúcich jazyk nad vodou boli zverejnené ešte v roku 2010, a preto môžeme iba hádať, či ním ešte v terajšej situácii niekto naozaj rozpráva.

 

Ako vníma svet jazyk Ter Sami?

UNESCO v Atlase svetových jazykov v ohrozenosti hodnotí jazyk Ter Sami ako kriticky ohrozený jazyk a Ethnologue (obsahuje informácie o jazykoch z celého sveta) ho zaradilo medzi takmer vymreté jazyky.

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *