Jazero smrti

Jazero smrti

Okrem veľkej rozlohy bolo v 90. rokoch minulého storočia vyhlásené za najviac znečistené miesto na celej Zemi.
Za všetko nesie zodpovednosť závod Majak, ktorý v tesnej blízkosti jazera od roku 1948 spracováva jadrové palivo a do histórie sa smutne zapísal aj ako miesto konania jednej z najväčších katastrof v spojení s jadrovou energiou 29. októbra 1957, keď vybuchla nádrž na skladovanie nebezpečných látok a zamorila okolie.

Aby sme sa však vrátili späť k jazeru, vodná plocha sa počas rokov stala rýchlym a jednoduchým miestom, kam smerovala väčšina rádioaktívneho odpadu zo závodu, o ktorom však svet až do 90. rokov vôbec netušil. Na to doplatili najmä ľudia žijúci v jeho blízkosti, keď sa u nich rýchlo začali objavovať náhle choroby spôsobené pitím vody a dýchaním vzduchu v zamorenej oblasti. Posledných dvadsať rokov sa síce nieslo na vlne naprávania chýb z minulosti, ale aj napriek stovkám ton betónu v jazere by sme sa k nemu pravdepodobne nikdy nechceli čo i len priblížiť na niekoľko kilometrov.

Prvá a posledná návšteva

Ak by sa však niekto rozhodol navštíviť jazero Karačaj, dlho by sa zo svojho života už neradoval.

Plávanie v jazere je absolútne nemysliteľné. Už len vďaka päťminútovému pobytu pri bývalom úložisku jadrového odpadu telo dostane veľmi vysokú dávku radiácie, ktorej môže podľahnúť v najbližších dňoch alebo týždňoch.

Smrteľná dávka

Hodinový pobyt pri Karačaji má ešte hrozivejšie následky. Človek pri ňom dostane takú dávku radiácie, že samostatne z miesta určite neodíde, pretože je smrteľná.

Už nikdy nebude ako predtým

Malé jazero v južnom Urale slúžilo od októbra 1951 ako úložisko kvapalného jadrového odpadu. Už v roku 1960 začalo vysychať a pôvodné rozmery už nikdy nedosiahne. Kvôli rádioaktivite je už jeho časť zabetónovaná.


Vrodené vady a nárast leukémie

Jadrový program spôsobil v Čeľjabinskej oblasti 21-percentný nárast výskytu rakoviny, 25-percentný nárast vrodených vád a až 41-percentný nárast výskytu leukémie.

Zle obišli aj obyvatelia, ktorí sa spoliehali na vodu z rieky Teča, kde tiež skončilo veľké množstvo kvapalného jadrového odpadu.

Hrozba sa skrýva aj pod zemou

Niektoré škody na životnom prostredí sa pravdepodobne objavia ešte aj po rokoch, keďže radiáciou sú kontaminované aj spodné vody. Podľa odhadov môže byť takýmto spôsobom znečistená až miliarda galónov tejto životodarnej tekutiny.

 

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *