Jedna z najaktívnejších sopiek na Zemi

Jedna z najaktívnejších sopiek na Zemi

Kľučevská sopka je najvyššia (4 835 m) aktívna sopka na polostrove Kamčatka. Sopka tvorí, spolu so svojimi susedmi (Kameň, Bezymiannyj, Udina, Zimina a Uškovskij) jeden vulkanický masív, ktorý tvorí samostatnú skupinu vo východnej vulkanickej zóne polostrova.

Je to najaktívnejšia sopka polostrova a zároveň aj jedna z najaktívnejších sopiek na Zemi. Prvá historicky zazamenaná erupcia je z roku 1697 a hoci je jej vek len 6 000 rokov, za posledných 3 000 rokov eruptovala viac než stokrát. Posiata je asi 120 vulkánmi, štvrtina z nich je aktívna, Samotný vrcholový kráter má priemer približne 700 m a jeho morfológia je menená častými erupciami

Sopka  ako miesto stvorenia sveta

Klyuchevskaya Sopka je považovaná za posvätnú niektorými domorodými národmi, ktoré považujú za miesto, na ktorom bol svet vytvorený. Ďalšie sopky v regióne sú videné s podobným duchovným významom, ale Klyuchevskaya Sopka je najsvätejšou z nich.

Erupcie

Začiatkom januára 2007 spustila sopka Klyuchevskaya ďalší erupčný cyklus. Študenti a vedci z Alijašky odcestovali na Kamčatku, aby monitorovali erupciu.
28. júna 2007 sopka zažila najväčšie výbuchy v tomto erupčnom cykle. Popol z erupcie dosiahol výšku 10 km a predtým, ako sa odvrátil smerom na východ, narušil leteckú dopravu zo Spojených štátov do Ázie a spôsobil popraskanie na Aljašskom ostrove Unimak.

 

Vo februári 2010 došlo k ďalšej erupcii dosahujúcej výšku 7 000 m. Počas prvého týždňa v marci 2010 došlo k explózii  popolov a  lávových výpotkov a až do 9. marca popol  dosiahoval výšku 6 000 m. Zaznamenali sa aj významné tepelné anomálie a plynové pary sa rozšírili približne o 50 km na severovýchod od sopky.

 

V októbri 2012 mala sopka slabú erupciu, ktorá sa zastavila nasledujúci deň. Aj v novembri sa vyskytla slabá tepelná erupcia, potom sa znova zastavila, pretože všetky jej susediace sopky Bezymianny, Karymsky, Kizimen, Shiveluch a Tolbachik vybuchovali aktívnejšie a nepretržite, pričom zaujali veľké zásoby magmy z Klyuchevskej Sopky.

V januári 2013 sopka mala slabý alebo lenivý strombolovský výbuch, ktorý sa zastavil nasledujúci deň. V priebehu januára 2013 vybuchli všetky sopky vo východnej časti Kamčatky – Bezymianny, Karymsky, Kizimen, Klyuchevskaya Sopka, Shiveluch a Tolbachik okrem sopky Kamen (sopka)
7. decembra sa aktivita v Kliuchevskoi výrazne zvýšila. Popol vzrástol do výšky 5,5 – 6 km nad hladinou mora a unášal viac ako 212 km severovýchodne a viac ako 1000 km východne. Podľa spravodajského článku bolo vydané varovanie lietadiel pre oblasť okolo sopiek. Video ukázalo aktivitu plynu a pary a satelitné snímky zistili každodennú slabú tepelnú anomáliu. O dva dni sa aktivitasopky znovu znížila.

 

Na začiatku januára 2015 sa po ročnej nečinnosti v sopke vyskytla strombolská erupcia, ktorá trvala do polovice januára. Ďalšie malé erupcie sa obnovili v marci 2015. V auguste mala sopka ďalšiu strombolovu erupciu, ktorá sa skončila o 16 hodín neskôr.
Tento druh erupcie pokračovala v roku 2016 a do roku 2017.

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *