Rusko a alkohol

Rusko a alkohol

Zrejme nikoho neprekvapí, že alkohol je v Rusku veľmi obľúbený.
Vedeli ste však, koľko litrov čistého alkoholu pripadá na jednu osobu? Ide až o 15,1 litrov čistého alkoholu ročne na jednu osobu, pričom počíta sa s vekom 15 a viac. Ide o dvojnásobok toho, čo je považované vedcami za zdravé. Zrejme za tým bude aj fakt, že do roku 2013 nebolo pivo považované za alkoholický nápoj.

Každý rok zomrie v tejto krajine viac ako 500 000 ľudí na otravu alkoholom.

 

Boj proti alkoholizmu

Úrady k prvému januáru 2010 zaviedli minimálnu cenu za pollitrovú fľašu vodky, ktorá medzitým poskočila z 89 na 125 rubľov. Brandy je ešte drahšia. Čokoľvek s nižšou cenou je hneď na prvý pohľad nelegálne a zároveň postihovateľné. Dnes úrady skracujú dobu, kedy a kde sa môže alkohol predávať. Vyhlasujú zákaz nočného predaja a podobne. V niektorých regiónoch spotreba vodky klesla až o tretinu, niekde sa stalo populárnejšie pivo.

Tradičným nápojom v Rusku je vodka, no pivo začalo v posledných rokoch získavať na popularite. Jeho spotreba sa za posledných desať rokov zvýšila o 40 percent, pričom vodka sa prepadla o tretinu. Ako píše portál britskej spravodajskej stanice BBC, v Rusku je momentálne úplne bežné mať za bieleho dňa v ruke pivo namiesto nealkoholických nápojov.
Doteraz boli nápoje obsahujúce menej ako 10 percent alkoholu považované v Rusku za potravinu. Novela zákona odteraz nariaďuje pivo považovať za alkohol a kontrolovať jeho predaj rovnako ako v prípade vysoko alkoholických liehovín. Medvedev tak pokračuje v nastúpenom trende boja proti vysokej miere konzumácie alkoholu medzi obyvateľmi Ruska.

Medvedev oznámil, že podľa údajov z regiónov do lekárskych zariadení v Rusku ročne privezú okolo milión ľudí pod vplyvom alkoholu, pričom však hospitalizácia je potrebná len v 30 percentách prípadov.
Medvedev preto považuje za vhodné, aby v ruskom právnom systéme opäť figurovalo nútené umiestnenie osôb, ktoré pod vplyvom alkoholu nie sú schopné chôdze a neorientujú sa, do špeciálnych zariadení až do ich vytriezvenia.

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *