Zaujímavosti o matrioškách

Zaujímavosti o matrioškách

Boli symbolom plodnosti

Figúry sa niekedy nazývali bábuška, ale to pominie s neuveriteľným množstvom vyobrazenie na ne maľovaných. S ruskou bábuška už nemajú až na výnimky veľa spoločného. Matrioška je zdrobnenina ruského Matrjona, u nás už málo používaného matróny, tvar mal pripomínať symbol ženstva, plodnosti a materstva.

Hoci typický ruský suvenír, skôr detská hračka, jeho pôvod siaha do Japonska. Figúrka Fukurama z ostrova Honšú bola predobrazom výroby ruských babušek. Figúra plešatého mnícha v sebe skrývala ďalšie postavičky.

Aká je ozajsná história matriošiek?

Existuje vo vašich predstavách niečo typičtějšího, čo si môžete z Ruska priviezť domov ako suvenír než tradičné maľované drevené bábiky, ktoré zapadajú jedna do druhej? Človek by si myslel, že sa jedná o starobylé ruské výrobky s dlhou tradíciou, pôvod roztomilých bábušek je však potrebné hľadať niekde úplne inde, a navyše: prvá ruská matrioška uzrela svetlo sveta len pred necelými 130 rokmi.

Príbeh Matriošky sa začal písať v Japonsku. Do krajiny vychádzajúceho slnka sa na konci 19. storočia vydal Savva Mamotov, bohatý ruský obchodník, propagátor ľudového umenia a vlastník hračkárske dielne. Priviezol odtiaľ zvláštne bábiku zobrazujúci plešatého budhistického mnícha. Táto hračka v sebe skrývala niekoľko menších figúrok, ktoré bezvlasého mudrca zobrazovali v čoraz nižšom veku. Už predtým ruskí umelci vyrábali drevené veľkonočné vajíčka, ktoré sa dali rozobrať na dve časti.

Na figúrky už maľujú všetko

Bábika inšpirovala hračkárov Vasilija Zvjozdočkina a výtvarníka Sergeja Maljutina k vytvoreniu prvej ruskej Matriošky so slovanskými rysmi a vidieckym krojom, údajne k tomu došlo v roku 1890 v meste Sergijev Posad neďaleko Moskvy. Tam je dnes možné navštíviť Múzeum hračiek, v ktorom vystavujú okrem iného aj slávnu japonskú predlohu.

Pokiaľ do Sergijev Posadu práve nemáte cestu, a napriek tomu by ste sa chceli aj o matrjoškách dozvedieť niečo viac, sú im zasvätená dokonca celé múzea v Moskve, Petrohrade a iných ruských mestách. Na obchody a stánky ponúkajúce tradičné bábiky potom narazíte hlavne na turisticky frekventovaných miestach takmer na každom kroku.

Keby vám snáď ich klasická podoba pripadala príliš nudná, môžete si kúpiť napríklad politické verzie bábik s do seba zapadajúcimi Putinom či Lenina, bábiky s postavičkami z rozprávok Walta Disneyho či Simpsonovcov alebo napríklad Matriošky v štýle Star Wars.

Zhotovenie matriošiek

Tento proces nie je jednoduchý. Materiál a jeho výber sú dôležité. Najčastejšie sa vyberá lipové, brezové a jelšové drevo. Strom sa vyrúbe skoro na jar a čiastočne sa odstráni kôra. Drevo sa skladuje vo vetranom priestore niekoľko rokov, ale nesmie byť úplne vysušené.

Prvá sa vystrúha najmenšia bábika. Podľa nej sa vytvárajú väčšie. Obvykle sa vyrába od 2 do 60 dielov jednej figúrky matriošky. Povrch sa lakuje a vyrovnávajú hrbolce. Na suchý lak sa maľujú štylizované matriošky.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *